Aktualności

2021-10-08

Leczenie raka prostaty - pacjenci czekają na nowoczesne terapie

Rak prostaty jest obecnie najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn i stanowi ok. 20% zachorowań oraz ok. 10% zgonów z powodu nowotworów w naszym kraju.

Podczas gdy w Europie umieralność na raka prostaty spada, w Polsce stale rośnie. Liczba ta będzie się zwiększać chociażby ze względu na starzenie się społeczeństwa. Zwiększy się także liczba zachorowań u młodszych mężczyzn, jest to związane z coraz większą świadomością społeczeństwa a więc stosowaną profilaktyką. Niezwykle ważny w tym przypadku jest więc dostęp do diagnostyki i nowoczesnych terapii lekowych. Eksperci podkreślają konieczność wykonywania badania PSA przez mężczyzn w wieku 40-45 lat - wiąże się to oczywiście z wizytą u urologa.

Nadal brakuje nam refundacji operacji robotycznych, co stawia nas w kategorii krajów rozwijających się; operacje metodą robotową są już refundowane także w takich krajach, jak Czechy czy Rumunia - podkreślają eksperci.

Zachęcamy do lektury artykułu odnośnie diagnostyki i leczenia raka prostaty. Tekst dostępny jest na stronie www.zdrowie.wprost.pl.

powrót »