Aktualności

2020-01-24

Interpelacja w sprawie profilaktyki raka prostaty

Poseł Krzysztof Gawkowski skierował do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego interpelację w sprawie profilaktyki raka prostaty u mężczyzn w Polsce.

W interpelacji czytamy:

"Rak prostaty (rak stercza, rak gruczołu krokowego) zajmuje u mężczyzn drugie miejsce w zestawieniu zapadalności i umieralności z powodu nowotworów złośliwych. Liczba diagnozowanych chorych z rakiem prostaty rośnie w większości rozwiniętych krajów świata, głównie w wyniku upowszechnienia się oznaczania stężenia markera nowotworowego PSA w surowicy u osób bez klinicznych objawów raka prostaty (tzw. skrining), dzięki większej świadomości zdrowotnej oraz wydłużaniu się długości życia mężczyzn. W Polsce zachorowania na raka gruczołu krokowego podwoiły się w ciągu ostatnich 10 lat.

W związku ze zwiększoną zachorowalnością tej choroby w Polsce zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy Ministerstwo Zdrowia ma przygotowany program profilaktyki raka prostaty?

2. Czy planowana jest jakaś akcja społeczna poszerzająca wiedzę na temat raka prostaty, zachorowalności i konieczności odbywania profilaktycznych badań?".

Pełna treść interpelacji dostępna jest tutaj.

powrót »