Strona główna

2021-10-06

Czy w leczeniu raka prostaty osiągnęliśmy już wszystko?

Mimo wzrastającej w społeczeństwie świadomości na temat raka prostaty nadal pozostaje on dla wielu osób tematem tabu. Mężczyźni często unikają korzystania z badań profilaktycznych i bagatelizują pierwsze symptomy, które powinny skłonić do pojawienia się na wizycie u specjalisty. Rezultatem takich zaniedbań jest sytuacja, w której rak prostaty wyszedł na prowadzenie jeśli chodzi o najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn.

więcej >>

2021-10-02

Umieralność na raka prostaty - Polska na czele

Statystyki pokazują, iż zachorowalność na raka prostaty w Polsce jest niższa niż w większości krajów UE, jednak wskaźnik umieralności jest dużo wyższy. W Polsce na 100 tys. osób na raka prostaty choruje ok. 320 natomiast współczynnik umieralności wynosi ok. 190 osób. W Europie na 100 tys. osób przypada ok. 380 chorych, jednak współczynnik umieralności wynosi średnio 165 osób.

więcej >>

2021-10-01

Interpelacja w sprawie leczenia raka gruczołu krokowego

Posłowie Urszula Augustyn, Marek Hok, Izabela Katarzyna Mrzygłocka i Sławomir Jan Piechota (Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska) skierowali do Ministra Zdrowia interpelację nr 27173 w sprawie kompleksowego programu leczenia raka gruczołu krokowego, który uwzględniałby jak najszerszą grupę chorych.

więcej >>

2021-09-20

Robotyka w urologii

W urologii niezwykle ważna jest profilaktyka i diagnostyka. Liczba zachorowań na raka prostaty rośnie, a ponadto na tę chorobę zapadają już coraz młodsi mężczyźni. U urologa rozmowa powinna być otwarta, szczera i bez tabu.

więcej >>

2021-09-15

Europejski Dzień Prostaty

15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty, który został ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology - EAU). Celem tego święta jest zwiększenie społecznej świadomości na temat chorób prostaty, a także zachęcenie mężczyzn do regularnych badań profilaktycznych.

więcej >>